Haberler

HaberlerPost 1

PCT Uluslararası Patent Başvurularında Yüzde 100 TÜBİTAK Desteği

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun araştırma otoritesi olarak tercih edildiği 2018 yılında gerçekleşecek PCT Uluslararası Patent Başvurularında; Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı WIPO’ya ve Uluslararası Patent Araştırma Otoritesi TÜRKPATENT’e ödenmesi gereken yaklaşık 3500 CHF ücretin tamamı TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır.  


Araştırma otoritesi olarak (EPO) Avrupa Patent Ofisi’nin tercih edildiği başvurularda ise ilgili tutarın %50’si TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır. 

Konuyla ilgili bilgi almak ve patent başvurunuzu WIPO ve TÜRKPATENT nezdinde TÜBİTAK destekli olarak gerçekleştirmek için lütfen danışmanlarımızı arayınız. 

Post 1

Espacenet Patent Veritabanına Türkçe Dil Desteği Getirildi

Dünya Çapındaki 80 milyondan fazla patent dokümanına ücretsiz erişim imkanı sağlayan Espacenet veritabanında bulunan patent dokümanlarına 2014 itibariyle Türkçe olarak da erişilebilecek.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından geliştirilen, dünya çapındaki patent başvuruları ile alınmış patentleri bünyesinde barındıran ve herkesin ücretsiz olarak erişim sağlayabildiği en geniş kapsamlı patent veritabanı olan “Espacenet”in çeviri hizmeti sunduğu diller arasına Türkçe de eklendi.

TPE ile EPO arasındaki İkili İşbirliği Programı kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda patent dokümanlarının Türkçe çevirileri Ocak 2014 itibariyle erişime açıldı. 

Dünyadaki teknik bilginin yaklaşık %80’ini oluşturan patent dokümanları, teknolojinin her alanındaki buluşlara ilişkin tekniğin bilinen durumunu ortaya koyması bakımından önemli ve değerli bir kaynaktır. Bu dokümanların ulaşılabilir ve herkes tarafından anlaşılabilir olması bakımından dil engelini ortadan kaldıran bu adım ülkemizin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak önemli bir gelişmedir. 

Espacenet patent veritabanına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Espacenet 

Post 1

2013'de En Çok Patent Başvurusu Yapan Yerli Firmalar

2013 yılında Türk Patent Enstitüsüne yapılan yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan firmalar belli oldu. Listeye göre ARÇELİK 193 başvuruyla birinci, FORD OTOMOTİV 80 başvuruyla ikinci; TURKCELL TEKNOLOJİ AR&GE 70 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. En çok patent başvurusu yapan ilk 10 firma arasında beyaz eşya, otomotiv, telekomünikasyon ve ilaç firmaları bulunuyor. İlk 10 sırada yer alan firmalar tarafından yapılan başvurular toplam yerli patent başvurularının %15’ini oluşturuyor. 

Ülkelerin ekonomik ve teknolojik gelişmişlik göstergelerinden biri olan patent istatistiklerinin detaylı analizleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Patent Başvuru Sayısına Göre İlk 30 Firma ve Patent Başvurusu Adetleri

ARÇELİK A.Ş. 193
FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.  80 
TURKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA & GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ  70 
BSH EV ALETLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.  65 
SANOVEL İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  50 
TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ  48 
NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİ  34 
DURMAZLAR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  24 
ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  20 
TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNALARI ANONİM ŞİRKETİ  20 
ARVEN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  16 
AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ  16 
KORDSA GLOBAL ENDÜSTRİYEL İPLİK VE KORD BEZİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  16 
OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ  16 
INDESIT COMPANY BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  15 
ARÇELİK ‐ LG KLİMA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  13 
MAN TÜRKİYE A.Ş.  13 
ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİC. A.Ş  12 
DOĞALSEN GIDA TARIM ÜRÜNLERİ ORMAN ÜRÜNLERİ AMBALAJ ATIĞI AYIRMA TOPLAMA 
GERI DÖNÜŞÜM ENERJİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  12 
KADİR KÖYMEN FİLM YAPIMI SİNEMA EKİPMANLARI ÜRETİMİ İTHALAT VE İHRACAT ANONİM 
ŞİRKETİ  12 
TURAŞ GAZ ARMATÜRLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.  12 
TUSAŞ MOTOR SANAYİ A.Ş.  12 
VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.S.  12 
OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.  11 
SERANİT GRANİT SERAMİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  11 
VESTEL BEYAZ ESYA SANAYİ VE TİCARET A.S.  11 
VİKO ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  11 
HAS EKMEK GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.  10 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ  10 
SAMET KALIP VE MADENİ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  10 
TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.  10 
YEDITEPE ÜNIVERSITESİ  10

Post 1

Patent Başvurusu Adedine Göre IBM Yine Lider

Kendi rekorunu yineleyen IBM, 21’inci kez ABD patent listesinde birinci oldu. IBM, 2013 yılında 6809 patent tescili ile liderliğini korudu.

IBM, 2013 yılında 6809 patent başvurusu yaparak yeni bir rekora imza attı ve 21’inci kez ABD'de patent liginde lider oldu.

IBM’in patent liderliğini değerlendiren IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas “Patent liderliğimiz bizler açısından gurur vericidir. En az bunun kadar önemli olan bir diğer faktör de, bu buluşların, müşterilerimizin ve toplumların  karşılaştığı sorunları çözen yenilikler getirmesidir” dedi.

IBM’in hemen arkasından en çok patent başvurusu yapan ikinci firma ise Samsung oldu. Güney Koreli firma, 2013'te 4676 patent başvurusu yaptı. Üçüncü ise 3825 patent başvurusu ile Canon.

ABD'de 2013'de En Çok Patent Başvurusu Yapanlar Listesi

  1. IBM – 6809
  2. Samsung – 4676
  3. Canon – 3825
  4. Sony – 3098
  5. Microsoft – 2660
  6. Panasonic – 2601
  7. Toshiba – 2416
  8. Hon Hai – 2279
  9. Qualcomm – 2103
  10. LG – 1947

Post 1

Bu marka tescil başvuruları çok iyi!

Bu markalar çok iyi yaa!

Püskevit, Panpiş, One minute’in ardından, yolsuzluk operasyonuyla gündeme gelen ayakkabı kutusu da marka oluyor. O Ses Türkiye jürisi Gökhan’ın ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de tescil bekleyen markalar arasında.

Siyasi arenada liderlerin söylediği sözler, sosyal medyada izlenme rekorları kıran videolar ya da ünlülerin kullanmasıyla dikkat çeken sözler, marka oluşturmak isteyen girişimcilerin dikkatinden kaçmıyor. Püskevit, Panpiş, One minute, Oğlum bak git gibi popüler hale gelen söylemleri kullanarak Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) birçok marka başvurusu yapıldı. Bu söylemlerin popülerliğinden yararlanmak isteyen girişimciler, gündemdeki gelişmelerle ilgili marka tescil başvurularına devam ediyor.

Son günlerde yapılan marka tescil başvurularında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun izlerini görmek mümkün. Ayrıca O Ses Türkiye yarışmasının jürisi Gökhan Özoğuz’un ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de marka tescil etmek isteyenlere fikir verdi.

Başvurular inceleniyor

‘Ayakkabı kutusu’ markalı kumbara üretmek isteyen bir girişimci Türk Patent Enstitüsü’ne 30 Aralık 2013’te marka tescil başvurusunu yaptı. Türk Patent Enstitüsü, marka tescil başvurusunu uygunluk açısından inceleyip, kararını verecek.

Abi çok iyi yaa!

Athena‘nın solisti ve O Ses Türkiye yarışmasının jüri üyesi Gökhan Özoğuz da ‘marka avcıları’ndan nasibini aldı. Özoğuz’un beğendiği yarışmacılara ‘Abi çok iyi yaa’ şeklinde yorum yapması marka oluşturmak isteyenlerin gözünden kaçmadı. 10 Aralık 2013’te radyo ve televizyon yayın ile haberleşme hizmetlerinde kullanılmak üzere ‘Abi çok iyi yaa’ markası için tescil başvurusu yapıldı. Marka tescil başvurunun incelemesi sürüyor. Marka, Resmi Marka Bülteninde yayınlandıktan sonra, kimin marka için tescil başvurusunda bulunduğu belli olacak.

Tescil süreci nasıl işliyor?

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescili için başvuru yapıldıktan sonra marka başvurusu incelemeye alınıyor ve resmi marka bülteninde yayınlanıyor. Resmi marka bültenindeki markalara 3 aylık askı sürecinde itiraz gelmezse, tescil işlemi tamamlanıyor. Markaya itiraz gelirse, yeniden değerlendirme yapılıyor ve itiraz kabul edilirse, tescil reddediliyor. Ret kararına itiraz hakkı da bulunuyor.

Marka oldular ama piyasaya çıkamadılar

POPÜLER söylemleri marka olarak tescil ettirmek isteyen başvuru sahipleri, daha sonra ya marka başvurularından vazgeçiyor ya da tescil aşamasında harçlarını ödemiyor. Bu nedenle bugüne kadar, bu söylemler arasından marka olarak tescillenenler olsa da piyasaya sürülen herhangi bir ürün olmadı. Örneğin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim meydanlarında ‘bisküvi’ demek isterken meşhur ettiği ‘Püskevit’ sözü bazı alanlarda tescil edildi ancak piyasaya herhangi bir ürün çıkmadı. Aynı şekilde, şarkıcı Hilal Cebeci’nin twitter’da takipçilerine seslenme biçimi olan “Panpiş” için de yapılan başvurular tescil edilse de bu marka piyasaya sürülmedi. Başbakan Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki “One minute” çıkışından sonra 20’nin üzerinde marka başvurusu yapılsa da Türk Patent Enstitüsü bunların tümünü reddetti. Sosyal medyada yayılan videodaki ‘Oğlum bak git’ için yapılan marka tescil başvurularının ise inceleme aşaması sürüyor.

 

Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.